NIEBANALNA Kamienica mieszczańska z XVIII w.

Nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalno - administracyjno - biurowym położona w Jeleniej Górze przy ulicy Krótkiej 5 o powierzchni użytkowej 603,30 m2 na działce 186 m2.

Bliskie sąsiedztwo kamienicy stanowią Ratusz Miejski oraz historyczna zabudowa starówki jeleniogórskiej zwanej Placem Ratuszowym, wybudowanym w połowie XVIII w, który został otoczony zespołem 55 mieszczańskich kamieniczek w stylu barokowym i rokokowym.

W sąsiedztwie rynku mieści się najstarszy budynek w mieście - gotycki kościół pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego.

Ulica Krótka początkowo nosiła nazwę Stockgasse od więzienia, które znajdowało się niedaleko murów obronnych. W XIX wieku nazwę ulicy przemianowano na Pańską a po wojnie w 1947 roku zmieniono na Krótką.

Budynek wybudowany został w XVIII wieku jako kamienica mieszczańska, która przez lata zachowała pierwotny charakter i bogaty wystrój barokowy. W latach 1991-1993 obiekt poddano remontowi kapitalnemu i renowacji konserwatorskiej podczas której zakonserwowano wszystkie istotne detale i pieczołowicie odtworzono ubytki w celu przywrócenia kamienicy jej pierwotnego blasku. W 1995 roku za uratowanie XVIII wiecznej kamienicy Minister Kultury i Sztuki przekazał nagrodę II stopnia w konkursie na najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego.

Kamienica decyzją z dnia 21.05.1982 roku wpisana została do rejestru zabytków

Elewacja frontowa budynku trzyosiowa jest podzielona pilastrami, które na wysokości II piętra są ozdobione głowicami, nadokienniki zaś pokryte dekoracją regencyjną złoconą. Wejście do budynku od frontu obramowane jest kamiennym portalem. Okna pierwszego i drugiego piętra zdobione obramieniami kamiennymi a frontowa futryna wykończona opaską kamienną stylizowaną - współczesną. Attyka zwieńczona wazami na osiach pilastrów. Budynek osadzony jest na kamiennych fundamentach natomiast ściany nośne kamienno ceglane wzmocnione zostały podczas ostatniej renowacji. Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne zaś w Sali Narad sztukateria sufitowa, natomiast tynki zewnętrzne szlachetne. Posadzki parterowe marmurowe w pozostałych korytarzach wykonane z gresu. Stopnie schodów wykonane z płyt kamiennych. Pomieszczenia w zależności od ich przeznaczenia posiadają podłogi wykonane z terakoty, płytek ceramicznych lub wykładzin dywanowych. Drzwi zewnętrzne wykonane z litego drewna. Dach budynku drewniany, płatowo - kleszczowy, kryty dachówką ceramiczną, ocieplony wełną mineralną. Równolegle z dachu do parteru biegnie szyb oświetlający korytarz i klatkę schodową z zachowanymi kamiennymi ościeżnicami okiennymi. Wnętrza poszczególnych kondygnacji zachowały oryginalne, charakterystyczne dla tego okresu łukowe sklepienia. W piwnicy znajduje się zabytkowa studnia o głębokości ok. 8,5 m.

Budynek uzbrojony w sieci miejskie tj; instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, telefoniczną, alarmową, komputerową oraz centralnego ogrzewania z węzła cieplnego lub alternatywne z własnego pieca znajdującego się w piwnicy. Kamienica całodobowo dozorowana przez licencjonowaną agencję ochrony.

W chwili obecnej budynek spełnia wymagania przewidziane dla komercyjnych powierzchni biurowych o wysokim standardzie. Do użytku "od zaraz" na biuro, kancelarię itp. Świetna lokata kapitału!!!

 

  
 
Copyright © 2005 www.palace-i-obiekty.com.pl   Designed by MOUTON Interactive